Są pewne typy zachowań, które denerwują. Czasami człowiek nie wie dlaczego ktoś go wkurza. Poniży artykuł przybliży Ci wzory zachowań, które wedle psychologii społecznej budzą antypatię. Jeśli dopasujesz swoje zachowanie do któregoś z typów – zastanów się nad zmianą.

Typy zachowań, które drażnią

  • NAWIEDZONY
  • SZUKAJĄCY WINNYCH
  • SZPONIASTY
  • OBRONNY
  • ONIEŚMIELAJĄCY
  • NIEKULTURALNY
  • STRASZĄCY
  • NADOPIEKUŃCZY
  • DZIWADŁO Z INNEJ BAJKI

NAWIEDZONY

Ogromnie przejęty poczuciem misji, jaką ma do spełnienia. Naucza, poucza, uświadamia, wspierając otoczeniu jedyną w swoim przekonaniu rację. Traci kontakt z ludźmi, ponieważ nie reaguje na to, co mówią i jak się zachowują. Wywiera silną presję, co przyczynia się do oporu.

Jeśli naprawdę chcesz kogoś do czegoś przekonać, stosuj średni poziom nacisku

Być może naprawdę Twój punkt widzenia jest najlepszy z możliwych, jednak nie wystarczy mieć rację. Warunkiem skuteczności w oddziaływaniu na innych jest zachowywać się tak, by ludzie chcieli Cię posłuchać i uwierzyć w to, co mówisz. Zrobią to, gdy Cię polubią, gdy wydasz się sympatyczną, mniej skupioną na sobie osobą. Zadawaj często pytania odwołujące się do doświadczeń słuchaczy. Pozwól im być ważnymi osobami.

Potrzeba bycia kimś ważnym, a nie tylko pionkiem w cudzej grze, jest fundamentalną potrzebą człowieka

SZUKAJĄCY WINNYCH

Bardzo nie lubi przyjmować na siebie odpowiedzialności. Czuje się zwolniony z przewidywania niekorzystnych dla siebie scenariuszy wydarzeń. Myśli wąsko, jednotorowo, mało elastycznie. Kiedy pojawia się przeszkoda, wpada w panikę i gwałtownie szuka winnych. Czasami infantylnie obraża się na cały świat.

Szkoda czasu na szukanie winnych

Problem nie polega na tym, kto coś zepsuł i jak go ukarać, tylko co zrobić, żeby zminimalizować straty i zrealizować cel. Skupienie uwagi na szukaniu winnych zabiera znaczną część energii, której może brakować do poszukiwania optymalnego wyjścia z trudnej sytuacji.

SZPONIASTY

Nie zdaje sobie sprawy, jak często rani uczucia innych ludzi. Cechuje go brak taktu, delikatności, wrażliwości. Gdy ktoś zwraca na to uwagę, czuje się urażony i dziwi się. Zdarza się, że może kogoś niechcący zadrasnąć, zwłaszcza, gdy jest osobą niepewną siebie, nieśmiałą, a próbuje pokazać coś zupełnie przeciwnego.

Reguła wzajemności oznacza, że dostajemy z powrotem zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, jakie udało się wzbudzić w ludziach

Reguła wzajemności ściśle wiąże się z prawem efektu, czyli z dążeniem do przyjemności, a unikaniem przykrości. To brzmi wprawdzie żenująco naiwnie, a jednak często zapominamy o tej prawidłowości, drążąc całkiem niepotrzebnie jakąś sprawę „dla czyjegoś dobra”.

OBRONNY

Mało wiedzy i umiejętności zawodowych sprawia, że opancerza się szczelnie własnym słowotokiem, odcinając innym szansę porozumienia. Nie zadaje pytań, nie zachęca do dyskusji. Jest męczący w każdym sensie. Ponadto – jak każdy, kto nie stanowi autorytetu w danej dziedzinie – upiera się przy jednym zdaniu – własnym, a właściwie cudzym, powtarzanym (najczęściej) bezmyślnie. Upór cechuje umysły odtwórcze, naśladujące, powtarzające po kimś. Typ obronny jest przesadnie skupiony na własnej osobie i nudzi, jest zatem niekomunikatywny i odbierany jako lekceważący potrzeby rozmówców.

Skup się na innych, zadawaj pytania i słuchaj

ONIEŚMIELAJĄCY

Stanowi przeciwieństwo typu obronnego. To autorytet w pełnym słowa tego znaczeniu. Dużo wie i umie, kłopot w tym, że nie zdając sobie z tego sprawy lub świadomie – zbyt często przebywa „na piedestale”. Reszta świata w skupieniu i z lekkim nabożeństwem, zadzierając głowę, wsłuchuje się w głos z góry. Autorytet onieśmielający innych nie może spodziewać się autentycznej komunikacji, kontrargumentów, pobudzania do myślenia. Jest trochę jak rozbitek na bezludnej wyspie. Nie ma szansy podzielić się z ludźmi swoją wiedzą.

Onieśmielenie ludzi szkodzi wzbudzaniu sympatii

NIEKULTURALNY

Kompletnie nie przejmuje się odczuciami innych. Wali prosto z mostu i nazywa to szczerością. Świadomie i planowo niegrzeczny, nonszalancki, arogancki, agresywny. Najczęstsze powody chamstwa to: złe wychowanie, zamiłowanie do brutalności i tępota. Boją się i uciekają lub twardo walczą, próbując niszczyć – to dwie najczęściej spotykane reakcje ludzi na „niekulturalnych”. Nie można skutecznie pracować z ludźmi w dłuższej perspektywie czasowej, jeśli wyraźnie dajemy im do zrozumienia, że nie liczą się, są mniej ważni i można traktować ich jak niższą formę istnienia.  Zrobią wszystko, żeby się przeciwstawić, nawet jeśli będziesz działać dla ich dobra.

Brak kultury osobistej jest receptą na izolację społeczną

STRASZAK

Z braku argumentów próbuje straszyć. Straszenie jest wyrazem bezradności. Typ lubiący straszyć nie próbuje zrozumieć ani nawiązać bliższego kontaktu. Czerpie satysfakcję z cudzego niepokoju i obaw. Najczęstsza reakcja na straszenie jest unikanie.

Zamiast straszyć ludzi, lepiej skutecznie argumentować i przekonywać

NADOPIEKUŃCZY

Chętnie pomaga, nie dając innym popełniać błędów. Zachowuje się jak kwoka, zagarniająca pod skrzydła biedne, głupie (jak sądzi) kurczątka, nie zdolne do samodzielnych decyzji i działań. Trudno tu o partnerski, satysfakcjonujący układ. Nie tylko nikt nie podziękuje za nadopiekuńczość, ale każdy postara się wyrwać na wolność.

Nadopiekuńczość szkodzi zdrowiu innych ludzi, ponieważ wzbudza poczucie krzywdy

„DZIWADŁO Z INNEJ BAJKI”

Jest oryginałem, indywidualistą, skrajnym nonkonformistą także w kwestii nieprzestrzegania reguł współżycia społecznego. Uważa, że stać go na kierowanie się odmiennymi zasadami. Bywa najczęściej osobą ekstrawagancką. Jeśli ludzi poczują się zlekceważeni i zirytowani dziwacznym sposobem bycia, czy ubiorem – odwróci to ich uwagę od meritum sprawy w procesie komunikowania się.

Niepotrzebna ekstrawagancja przeszkadza w porozumieniu się

Jak łatwiej wzbudzić sympatię

  • uśmiechaj się 🙂
  • przyjmij na siebie odpowiedzialność za popełnione błędy
  • zacznij sprawiać innym przyjemność zamiast przykrości
  • poczuj się kompetentną osobą
  • zmniejsz dystans, unikając onieśmielenia
  • uprzejmie i kulturalnie traktuj ludzi
  • przestań niepotrzebnie straszyć innych
  • opanuj skłonność do nadopiekuńczości
  • przestrzegaj reguł współżycia społecznego