Symulacja biznesowa Sycylia™
Doświadczenie, które przyspiesza zmiany
Dla właścicieli firm, menedżerów i liderów, którzy:
- są niezadowoleni z braku efektów po szkoleniu,
- chcą, by członkowie zespołu bardziej angażowali się w rozwój biznesu,
- chcą, by pracownicy byli bardziej współodpowiedzialni,
- chcą tworzyć firmę przyszłości – bardziej dynamiczną, samoorganizującą i uczącą się.
Nasze rozwiązanie jest symulacją biznesową, która zapewnia naukę poprzez doświadczanie – Activity Based Learning.
W przeciwieństwie do innych szkoleń – symulacja Sycylia™ pozwala w praktyce nabywać nowe kompetencje i buduje proaktywną postawę, podczas realizacji bardzo wymagającego projektu na sali szkoleniowej.
Jakie problemy rozwiązujemy:
- ludzi trzeba prowadzić za rączkę
- pracownicy nie myślą o celach firmy
- trudności komunikacyjne w zespole
- rozmywanie odpowiedzialności za zadania
- brak konsekwencji
- niska innowacyjność w zespole
- brak dzielenia się wiedzą
Jakie potrzeby zaspokajamy:
- lepsza samoorganizacja zespołów
- lepsza komunikacja w trudnych sytuacjach
- zbudowanie poczucia realizacji wspólnych celów
- większa otwartość na zmianę
- dzielenie się wiedzą i doświadczeniem
- spojrzenie obszarowo na wyzwania, problemy
- otwartość na nowe inicjatywy prowadzące do usprawnień
- proaktywne podejście do rozwoju firmy/siebie
Symulacja biznesowa Sycylia™
Fabuła, historia
Fabuła
Uczestnicy symulacji „Sycylia” wcielają się w role kierowników działów firmy developerskiej. Jest menedżer projektu i są działy: projektowy, produkcyjny, zaopatrzenie, finanse, HR, jakość. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie inwestycji (projekt nietypowej nieruchomości, wycena prac, harmonogram, realizacja). Presja jest wysoka, gdyż czas jest w tym projekcie kluczowym czynnikiem. Jest również duża presja na osiągnięcie celu.
Gracze dysponują materiałami i narzędziami do realizacji projektu. Wiedząc, jakie zadania mają wykonać – podejmują szereg decyzji. Podczas symulacji biznesowej uczestnicy zazwyczaj pracują jak najlepiej potrafią. Dzięki temu mogą natychmiast zobaczyć skutki swoich decyzji, zachowań.
Historia
Na Sycylii żyje pewien burmistrz, który jest znany ze swej przedsiębiorczości. Gdy zaczął zarządzać miastem – postawił sobie cel:
W ciągu 5 lat każda wolna działka na Sycylii znajdzie swojego inwestora!
Do spełnienia marzenia została mu ostatnia inwestycja, najtrudniejsza. Znalezienie developera, który wybudowałby perłę lokalnej architektury (centrum rozrywkowo-biznesowe) na … trójkątnym skrawku ziemi, otoczonym wodą i torfowiskiem. Niestety, żadna z firm budowlanych nie chce podjąć się inwestycji. Mówią, że się nie da.
Burmistrz odwiedza więc Europę w poszukiwaniu developera. Na jednym ze spotkań poznaje szefa polskiej firmy budowlanej, który gdy usłyszał opowieść i zobaczył szkic powiedział: Jak to się nie da!?
ACTIVITY BASED LEARNING
Najskuteczniejsza metoda rozwijania umiejętności.
Proces rozwoju kompetencji odbywa się poprzez aktywne działanie i doświadczenie. Uczestnicy biorą udział w symulowanej rzeczywistości, w trakcie której uczą się w praktyce doskonalić współpracę w zespole poprzez lepszą komunikację i współpracę.
Symulacje biznesowe zwiększają świadomość roli w procesie co pozwala na poszerzenie perspektywy biznesowej „z drzewa do całego lasu”.
- wysoki poziom realizmu
- podejmowanie wzajemnie oddziałujących decyzji
- klarowne ilustrowanie zależności i nacisk na nowe sposoby myślenia
- dyskusja nad najważniejszymi problemami zarówno w zespole, jak i między uczestnikami
- bezpośrednie odniesienie do biznesu
- skoncentrowanie na wynikach
- zdolność do budowania więzi i wspierania pracy zespołowej
- wzrost świadomości roli w procesie
PEŁEN CYKL ZMIANY
W dobie motywacyjnego, śmieciowego jedzenia, które pozostawia w głowie jedynie myśl: możesz osiągnąć wszystko – my pomagamy przeprowadzić zmianę, w praktyce.
W trakcie trwania symulacji biznesowej przejdziecie pełen cykl zmiany, doświadczając na własnej skórze uczucia zwątpienia, porażki.
Przygotujcie się na najgorsze i najlepsze: zdenerwowanie, frustrację, złość, łzy, nadzieję, zadowolenie i radość.
Obszary rozwojowe
Nasi Klienci mówią, że Sycylia™ otwiera oczy na mocne i słabe strony zespołu
Komunikacja
Uczestnicy uczą się w praktyce skuteczniej komunikować między sobą. Uczą się rozmawiać w trudnych sytuacjach, nawet konfliktach.
Współpraca
Na sukces w projekcie pracuje wiele działów, osób (PM, finanse, produkcja, zaopatrzenie, dział projektowy, HR, jakość). Uczestnicy w praktyce uczą się lepszej współpracy!
Doskonalenie
Podejmowanie decyzji, popełnianie błędów,
wyciąganie wniosków, proponowanie usprawnień
Samoorganizacja
Uczestnicy uczą się konsultować ze sobą dezycje, wyciągać wspólnie wnioski z porażek i proponować nowe rozwiązania do przetestowania.
KOMUNIKACJA
Trudności komunikacyjne w zespołach powodują niezrozumienie, frustrację. Z naszego doświadczenia wynika, że zespoły mają trudności z precyzyjnym określaniem oczekiwań względem siebie, uzgodnieniem odpowiedzialności, egzekwowaniem i dawaniem informacji zwrotnych.
Symulacja umożliwia naukę skutecznej komunikacji w praktyce. Przekonywanie innych, aktywne słuchanie, budowanie zwięzłych komunikatów, upewnianie się czy rozmówca zrozumiał komunikat są podstawowymi, kluczowymi umiejętnościami wymaganymi do realizacji projektu.
Budowanie konstruktywnej informacji zwrotnej, pełne zrozumienie sytuacji i intencji innych oraz zachęcanie do otwartej, uczciwej rozmowy znacząco ułatwiają wyzwanie.
WSPÓŁPRACA
W dzisiejszych czasach wykorzystanie potencjału zespołu jest kluczem do skutecznej współpracy.
Uczestnicy symulacji uczą się przedkładania celów zespołu nad własne cele. Rozumieją jak ich indywidualna praca wpływa na wynik zespołu i całej firmy (współzależność). Uzgodnienie odpowiedzialności, procesu, wywiązywanie się ze wspólnych ustaleń i dzielenie się informacjami i wiedzą jest minimalnym wymaganiem by zrealizować projekt.
Na wyższym poziomie – proaktywnym, uczestnicy szukają współpracy z innymi w celu ciągłej poprawy efektywności. Uczą się w praktyce poznawać odmienne opinie, by wypracować wspólne podejście. Pojawia się nawet docenianie innych i zachęcanie do współpracy.
Doskonalenie
Inicjatywa i ciągłe doskonalenie to kompetencja, którą rozwijamy ciągle! Zdolność przewidywania przyszłych zdarzeń, samodzielne reagowanie na pojawiące się problemy oraz proponowanie usprawnień to elementy, którymi jest przeplatana nasza symulacja.
Uczestnicy podjęte decyzje zamieniają na działania. Muszą w terminie zrealizować projekt! W przypadku sytuacji kryzysowych uczą się działać szybko i skutecznie. W obliczu trudności i komplikacji – uczestnicy zmieniają sposób swojej pracy, zwiększając efektywność.
Symulacja Sycylia umożliwia odróżnianie spraw ważnych od mniej ważnych, pilnych od mniej pilnych. Wyzwanie, jakim jest ukończenie projektu zmusza do poszukiwania nowych sposobów działania. Bierność, brak podejmowania kluczowych decyzji są natychmiastowo pacyfikowane przez zespół.
Samoorganizacja
Który menedżer nie chciałby zespołu, który potrafi samodzielnie podejmować decyzje, dzielić się zadaniami, reagować na trudności i realizować wyzwania!?
Uczestnicy uczą się w praktyce organizowania i doskonalenia swojej pracy.
Symulacja biznesowa pokazuje jak zastępowanie hierarchicznego zarządzania – samoorganizacją przyczynia się do wzrostu efektywności.
Opinie naszych Klientów
Budują w nas chęć dalszego doskonalenia symulacji
To połączenie zdobywania bardzo cennych doświadczeń i wniosków, które pokazywane są na bazie wciągającej gry, która mimo tego, że jest wyczerpująca to wciąga i jest świetną zabawą.
Pozwala ćwiczyć umiejętności zarządzania organizacją pracy, komunikacji, itd. Doświadczenie bardzo godne polecenia.
Spotkanie dostarczyło naszym pracownikom wiele pozytywnych wrażeń, były momenty poczucia zwątpienia, porażki, ale także ogromnej radości z osiągnięcia wspólnego celu (…). Prowadzący zapewniali atmosferę w trakcie warsztatów, która sprzyjała wymianie doświadczeń, umożliwiała otwartą komunikację o problemach, czy swoich wątpliwościach. Szczególnie ważnym aspektem we współpracy (…) była bieżąca komunikacja, także po warsztatach.
Z ogromną przyjemnością chciałabym polecić współpracę.
Pokazuje jak wiele zależy od zaangażowania indywidualnego uczestników, pracy zespołowej i otwartości na zmianę. Jej największą wartością jest uniwersalność w zastosowaniu. Można ją bowiem zastosować w pracy nad kompetencjami takimi jak: nastawienie na osiąganie celu, zarządzanie zmianą, komunikacja i praca zespołowa. Jest ona także świetnym narzędziem typu assesment center, gdyż pokazuje zachowania uczestników w różnych sytuacjach: pod presją czasu i wyniku, w sytuacjach współpracy i pracy indywidualnej, w obliczu zmian. W firmie BORG Automotive była ona istotnym elementem autorskiego programu rozwojowego potencjału w ramach Talent Management.
Polecam wszystkim zastosowanie w swoich organizacjach podejścia do nabywania nowych kompetencji i wiedzy jakie umożliwia symulacja Sycylia. Prowadzący doskonale wyłapują istotne zachowania i omawiają je w skuteczny dla odbiorcy sposób.
Współpraca przed, w trakcie i po symulacji Sycylia – jak najbardziej wzorowa. Polecam!
Dzięki analogii ćwiczenia do realnych sytuacji wprowadzenie nowo nabytych kompetencji na grunt codziennej pracy nie stanowiło problemu. Szkolenie zostało zaplanowane w taki sposób, że była to też po prostu świetna zabawa, angażująca uczestników.
Szkolenie przyniosło zaplanowane rezultaty, a trenerzy wykazali się wysokim poziomem umiejętności, zmysłem obserwacji i zrozumieniem sytuacji, a nie tylko wiedzą książkową. Potrafili adekwatnie reagować, pokazując szeroki wachlarz swoich kompetencji, a jednocześnie pozwalając grupie by sama dochodziła do konstruktywnych wniosków. Są też po prostu uśmiechniętymi, pełnymi energii – ale i spokoju – ludźmi, więc zbudowanie z nimi kontaktu nie stanowiło najmniejszego problemu.
Szczerze polecam szkolenia prowadzone przez trenerów Konrada Dębkowskiego i Jarosława Pudełka.
Opinie uczestników Symulacja Sycylia™
W niektórych wpisach zamieszczamy jedynie imię, ponieważ tak podpisały się osoby w ankietach.
Wyniki badań wśród uczestników Symulacji Sycylia™
Skala 1-5
1 – zdecydowanie nie zgadzam się
2 – nie zgadzam się
3 – nie mam zdania
4 – zgadzam się
5- zdecydowanie zgadzam się