„On to ma talent! Szkoda, że ja go nie mam. Z talentem trzeba się urodzić.” Często słyszę takie zdania od wielu lat. Niszczą nas, bezustannie.

„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada” – Stanisław Staszic

Czy talent można wyhodować? Czy talent jest wrodzony?

Mit talentu jako coś co otrzymaliśmy od natury nadal pokutuje w naszym społeczeństwie. Ten mit lubią osoby, które są nastawione na trwanie, nie na rozwój. Jeśli zarządzasz ludźmi – warto byś wiedział jak to jest naprawdę z talentami.

„Ludzie wierzą, że ich podstawowe cechy takie jak inteligencja czy talent są stałymi cechami. Spędzają czas na dokumentowaniu ich a nie na ich rozwój. Wierzą także, że sam talent tworzy sukces, bez wysiłku. Mylą się” – Carol Dweck

To słowa Carol Dweck, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda, specjalizującej się w motywacji i osiągnięciach od prawie 40 lat. Carol Dweck daje receptę na wzrost skuteczności – rozwój kompetencji poprzez poświęcenie i ciężką pracę.

Czy Robert Lewandowski posiada talent i dzięki niemu osiągnął szczyty? Czy może Robert Lewandowski dotarł na szczyt dzięki swej ciężkiej pracy?

Czym jest talent?

Talent tworzy unikalny wzorzec myślenia, odczuwania, zachowania. Wzorzec ten jest zapisany w połączeniach między synapsami.

Autostrady między neuronami

Rozwój neurobiologii (nauki o mózgu) pozwolił poznać odpowiedź na pytania związane z talentami. Wyobraź sobie, że każda Twoja decyzja, zachowanie – powoduje przepływ impulsu między synapsami. Im częściej zachowujesz się w ten sam sposób – tym większe tworzy się połączenie między neuronami. Po wielu latach – tworzą się autostrady. Co to oznacza?

Im częściej reagujesz, zachowujesz się w ten sam sposób – tym „zwiększa się Twój talent”.

Talenty – model zdolności J. Renzulliego

Składniki talentu:
  • ponadprzeciętne zdolności (ogólne, potencjał intelektualny, inteligencja emocjonalna, specyficzne zdolności)
  • twórczość (oryginalność, świeżość, otwartość na wieloznaczność i niepewność, podejmowanie ryzyka)
  • zaangażowanie w pracę (dyscyplina, wytrwałość w dążeniu do celu, wiara w sukces, wiara we własne możliwości).

Jak powstaje talent?

„Nie boję się człowieka, który ćwiczył dziesięć tysięcy kopnięć raz, ale boję się człowieka, który ćwiczył jedno kopnięcie dziesięć tysięcy razy” – Bruce Lee

Talent powstaje poprzez ciężką pracę, powtarzanie tego samego, aż do perfekcji. Talent powstaje w momencie, gdy trenujesz kopnięcie po raz 1000.Droga do mistrzostwa boli, gdyż zazwyczaj jest to ciężka praca, mało widoczne efekty, momenty satysfakcji a następnie kroki w tył i znów ciężka praca. Pewien znajomy menedżer porównał to do żeglowania. Jeśli stawiasz duży żagiel, musisz szukać dużego wiatru

Jakie talenty powinni mieć moi Pracownicy?

Jak już wiesz – każdy z nas ma pewne predyspozycje, które szlifowaliśmy od urodzenia. Jedna osoba ma więcej empatii – potrafi wyczuwać emocje innych i odpowiednio reagować. Inna osoba może być bardzo komunikatywna i będzie miała łatwość nawiązywania kontaktu i porozumiewania się.

Zastanów się – jakie talenty są istotne w Twoim biznesie? Jakie zachowania, nawyki dają większą szansę na osiągnięcie sukcesu.

Przestań wkurzać się na Pracowników, którzy po raz kolejny nie uśmiechają się do Klienta. Oni mogą nie mieć talentów, których oczekujesz.

Przyglądaj się najlepszym Pracownikom pod kątem zachowań, nawyków. Jacy są? Co ich łączy?

10 składników rozwoju talentu, mistrzostwa

  1. Zmień przekonania
    Po przeczytaniu tego wpisu zmień w głowie wzorzec: ludzie osiągają sukcesy bo rozwijają się!
  2. Skup się na rozwoju jednej kompetencji
    Zamiast zdobywać kompetencje hurtowo, pracuj nad jedną, ale opanuj ją tak, byś mógł ją powtórzyć za każdym razem.
  3. Bądź wytrwały i konsekwentny
    Łatwo jest podjąć postanowienie, lecz o wiele trudniej wytrzymać w nim. Kto rzucał palenie, ten wie. Kto zaczynał stosować dietę, ten również wie.
  4. Trzeba chcieć
    Odpowiedz sobie na pytanie: jak bardzo tego chcę? Jak bardzo chcę nauczyć się…?
    Co zyskam, gdy nauczę się…?
    Co stracę, gdy nie nauczę się …?
  5. Przygotuj się na porażki i trudności
    W poradnikach mówią o afirmacjach, że wystarczy chcieć i powtarzać sobie w nocy czego człowiek oczekuje. Bull shit! Mistrzostwo to ból i łzy.
  6. Bądź gotów zrezygnować z czegoś
    Każdy z nas ma tyle samo czasu. Jeśli lubisz oglądać telewizję a masz w planach trening fizyczny lub czytanie książek – bądź gotów świadomie zrezygnować z czegoś.
  7. Bądź gotów na krok w tył
    To trudna sprawa. W którym momencie zrezygnować z pewnych inicjatyw, które okazały się nietrafione? Czy przyznać się do porażki, czy konsekwentnie brnąć do przodu.
  8. Trenuj sport
  9. Podejmuj ryzyko
    Tam gdzie kończy się własny komfort, zaczyna się rozwój. Bądź otwarty na nowości.
  10. Nagradzaj Pracowników za postępy, wytrwałość, koncentrację