Przekonania mogą budować i mogą niszczyć Twoje życie. Warto wiedzieć skąd się biorą, jaki mają wpływ i jak je zmieniać, jeśli jest potrzeba. Wyzwalają emocje, wzruszają i powodują łzy. Przekonania chronią Twoje ego, powodując, że czujesz się lepiej.

„Twoje przekonania stają się twoimi myślami,
Twoje myśli stają się twoimi słowami,
Twoje słowa stają się twoimi czynami,
Twoje czyny stają się twoimi zwyczajami,
Twoje zwyczaje stają się twoimi wartościami,
A twoje wartości stają się twoim przeznaczeniem”.
Mahatma Gandhi

Podczas szkoleń, gdy pracujemy nad zmianą – przekonania to jeden z pierwszych etapów. Dlaczego? Ponieważ przekonania, które mamy w głowie w znaczący sposób wpływają na szanse osiągnięcia zmiany.

Budują czy rujnują?

  • Taki już jestem
  • Od urodzenia tak mam
  • Nie mam na to wpływu
  • To jest silniejsze od mnie

Poniżej zamieszczam listę przekonań, które są często powtarzane. Czytając je – odpowiedz sobie na pytanie: czy to prawda czy fałsz?

  • życie jest walką o przetrwanie
  • pieniądze szczęścia nie dają
  • starsi ludzie się nie zmieniają
  • zawsze przegrywam
  • pij mleko będziesz wielki
  • olej jest równie zdrowy jak oliwa
  • margaryna jest zdrowsza od masła
  • powinno się jeść codziennie mięso
  • pijmy przynajmniej 2 litry wody codziennie
  • tłuszcz w jedzeniu to ukryty zabójca
  • gdy ktoś ma gorączkę to trzeba ją „zbić”

Przekonanie jest jak iluzja

Wyobraź sobie sobie małe dziecko. Siedzi w piaskownicy, bawi się w piasku i obserwując świat i dorosłych – próbuje określić otaczający je świat. Dziecko chce poznać schemat, który da mu poczucie bezpieczeństwa. Dorośli też tak mają. Upraszczanie, generalizowanie, zniekształcanie rzeczywistości.

Umysł wybiera przekonania i schematy, które wymagają najmniejszej ilości energii i ochronią psychikę przed negatywnymi emocjami.

Jakie przekonania są dobre?

Jeśli spojrzeć na to z praktycznego punktu widzenia, to najpierw są fakty – nauka a potem wpływ na Twoje życie. Nauka, bo warto wiedzieć czy margaryna jest zdrowsza od masła. Wpływ – bo liczy się to, czy dane przekonanie buduje czy rujnuje Twoje życie.

Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje

Dobre przekonanie, czy złe? Buduje, czy rujnuje? Jeśli jesteś ciekaw jak jest naprawdę z „sowami” i „skowronkami” wpisz w google – chronotypy i poczytaj 🙂

Które poczucie kontroli jest lepsze: wewnętrzne czy zewnętrzne?

Żadne z powyższych! Nie jest dobre ani podejście, że człowiek ma wpływ na wszystko ani podejście, że ktoś inny panuje nad biegiem wydarzeń lub ślepy los. Ludzie zapominają o rzucie monetą, prawdopodobieństwie i szczęściu. Wspomnę w tym miejscu o badaniach Daniela Kahnemana, które kolosalnie zmieniły postrzeganie procesów poznawczych człowieka.

Zdrowe jest podejście „po środku”. Mam wpływ, ale doskonale zdaję sobie sprawę, że szczęście jest również istotne. 50/50.

Prowadzę badania motywacji osiągnięć. Jedna ze skal to internalizacja. Wyniki w tej skali pozwalają poznać własne poczucie lokalizacji kontroli.

Internalizacja

Skala dotyczy sposobu wyjaśniania skutków działania. Pokazuje w jakim stopniu osoba badana tłumaczy przyczyny porażek i sukcesów (wewnętrznie lub zewnętrznie). Pojęcie wywodzi się z poczucia lokalizacji kontroli.

Poczucie umiejscowienia kontroli według Juliana Rottera

Ludzi możemy podzielić na posiadających bardziej wewnętrzne lub bardziej zewnętrzne poczucie umiejscowienia kontroli. Osoby z „wewnętrzną kontrolą” czują, że to oni panują nad biegiem wydarzeń, podczas gdy ludzie z „kontrolą zewnętrzną” czują, że nie mają większego wpływu na okoliczności.

 

Przekonania, które mogą mieć negatywny wpływ:

  • Nic się nie dzieje przypadkiem
  • W czepku urodzony
  • Mam w życiu pecha
  • Życiem kieruje przeznaczenie
  • Możesz wszystko osiągnąć

Ochrona ego

W tym miejscu mógłby być odrębny wpis o błędach poznawczych. Jest ich masa! Na szybko wkleję Ci link, gdzie możesz zeskanować nazwy błędów poznawczych. Przekonania odgrywają znaczącą rolę w ochronie Twoje ego. Dbają o to, byś czuł się dobrze i nie musiał walczyć ze sobą i z innymi, w obronie własnego wizerunku. Mniej lęku, frustracji czy poczucia winy.

Negatywne przekonania

Na jednym z blogów trafiłem na ciekawą listę przekonań:

  1. NIE JESTEM WYSTARCZAJĄCO DOBRY (niekompetencja)
  1. NIE ZASŁUGUJĘ NA MIŁOŚĆ
  1. NIE PRZYNALEŻĘ (jestem niechciany, inny)
  1. JESTEM ZŁY (niedoskonały, uszkodzony)
  1. JESTEM BEZSILNY (nie dam rady)
  1. JESTEM ZAGROŻONY (niebezpieczeństwo)
  1. MYLĘ SIĘ (nie wiem, nie znam się)

Jak zmieniać przekonania?

„Właśnie teraz”

Wyciągnij czystą kartkę. Pomyśl o jednym przekonaniu, które najbardziej Cię obezwładnia, zapisz je. Zdecyduj właśnie TERAZ, że nigdy już nie będziesz płacił rachunku, jaki wystawia Ci to przekonanie. Zacznij je kwestionować.

Odpowiedz na pytania, pisemnie:

  1. Co absurdalnego i śmiesznego zawiera to przekonanie?
  2. Czy osoba, od której przejąłem to przekonanie, zasługiwała by się na niej wzorować?
  3. Ile będzie mnie kosztowało podtrzymanie tego przekonania?
  4. Czy kiedyś ucierpią moi znajomi, moja rodzina, gdy podtrzymam to przekonanie?
  5. Jaką cenę zapłacę (finanse, zdrowie), jeśli nie pozbędę się tego przekonania?
  6. Jakie koszty poniesie moja rodzina (moi bliscy), jeśli nadal będę wierzył w to przekonanie?

Czy wiesz, że układ klawiatury QWERTY opracowano celowo, by zwolnić tempo pracy maszynistek w czasach, gdy poszczególne części maszyny do pisania poruszały się wolno i czcionki łatwo się blokowały?

„Stół i nogi”

Anthony Robbins porównał przekonania do blatu stołu a doświadczenia, które wpływają na nie – porównał z nogami. Wypisz przekonanie, które chcesz zmienić, które Cię w jakikolwiek sposób ogranicza. Zapisz dlaczego tak sądzisz? Dokończ magiczne BO… i wpisz te 4 BO jako nogi.Przekonania

Jestem do niczego

  1. Bo zawaliłem ostatni temat biznesowy
  2. Bo Klienci narzekają
  3. Bo Szef ….
  4. Bo …

Następnie podejdź krytycznie do tego co napisałeś. Przeanalizuj czy nogi są wystarczająco mocne, byś miał takie przekonanie. Zacznij kwestionować.

„Zamiana starych przekonań”

Podmień jedno przekonanie w drugie. Tak, po prostu. Jakie przekonanie podcina Ci skrzydła lub Cię ogranicza? Na jakie chciałbyś je wymienić? Napisz, narysuj i powieś na ścianie.

Myki na zmiany przekonań

  • połącz cierpienie ze starym przekonaniem
  • połącz przyjemność na myśl o przyjęciu nowego przekonania
  • poddawaj przekonania pod wątpliwość
  • kwestionuj dotychczasowe przekonania
  • zadawaj pytania

Wyzwanie!

Gotowa na wyzwanie? Wybierz jedno przekonanie, które Cię ogranicza, zamień je na inne i działaj przez 30 dni, wytrwale. Powodzenia!