Jeśli kiedykolwiek odchudzałaś się, to wiesz jak ciężko jest kontrolować pory jedzenia, skład pokarmów i walczyć z pokusą powrotu do starych nawyków żywieniowych. Jeśli trenujesz jakikolwiek sport to doskonale wiesz, jak któregoś dnia głos podpowiada: „odpuść, nie idź dzisiaj na trening”.

Ten sam głos szepcze do ucha niczym nimfa wodna, zachęcając do zboczenia z ustalonego kursu. „Dzisiaj możesz najeść się do syta i nie iść na trening. Nic się nie stanie – to tylko jeden raz. Zobaczysz jak będzie fajnie – zasługujesz na to. L’oreal by powiedział: Jesteś tego warta. Milka – daj się skusić…

Czym jest samokontrola i dlaczego jest ważna?

Można mieć wysoką pewność siebie, wielkie ambicje a bez samokontroli – wszystko skończy się na… pomysłach. W motywacji osiągnięć:

Skala Samokontrola odnosi się do sposobu organizowania i realizowania zadań. Czy osoba badana potrafi samodzielnie zorganizować sobie pracę, bez odwlekania obowiązków czy brakuje jej dyscypliny? Wymiar bliski cesze sumienności.

Samokontrola – słabości

Walcząc z wrogiem należy mieć świadomość słabych stron przeciwnika. Samokontrola bardzo nie lubi DECYZJI. Szczególnie tych, które są sprzeczne z jej lenistwem, wygodnictwem. Podjęcie decyzji, że pragniesz dokonać zmiany lub wytrwać w postanowieniu – jest bardzo ważnym punktem.

Niewystarczające przygotowanie do zmiany skazuje Cię na porażkę. Jedni podejmują decyzję: od jutra przestaję jeść chipsy i zaczynam biegać. Inni czekają do grudnia, by móc sobie powiedzieć – od 1 stycznia rzucam palenie. Wiesz dlaczego przegrywają? Posłużę się przykładami, z którymi być może miałeś przyjemność się spotkać.

  • Co zrobię, gdy zechce mi się jeść o godz. 23 a obiecałem sobie, że nie będę jadł w nocy?
  • Co zrobię, gdy przyjdzie przerwa w pracy na papieroska, a dopiero „rzuciłem palenie”?
  • Co zrobię, gdy poczuję spadek energii i sięgnę po słodycze?
  • Co zrobię, gdy będę miała do zrobienia ważne zadanie a poczuję chęć wejścia na facebooka, tylko na chwilę?

JAK się zachowam? Co konkretnie zrobię?

Mówię o nawykach, które są bakteriami w naszym ciele. Nawyki, schematy, które codziennie wykonujemy.

5 sposobów – wyższa samokontrola

  1. Podjęcie decyzji
  2. „Podczepienie”
  3. Podmiana nawyków
  4. Realne cele, alternatywne cele
  5. Myśl o kimś, kto ma wysoką samokontrolę

Najlepsza strategia do lepszej samokontroli: umiar niż całkowite odmawianie sobie.

Podjęcie decyzji

Podjąłem decyzję, że przez najbliższe dwie godziny skończę pisać artykuł. Podjąłem decyzję, że zamykam pocztę, wyciszam telefon i skupiam się na pisaniu.

Podjęłam decyzję, że od jutra rozpoczynam treningi. Będę chodzić 2 razy w  tygodniu na fitness, trenując minimum przez godzinę. Podjęłam decyzję, że wytrwam w postanowieniu co najmniej 30 dni.

Podczepienie

wtedy, gdy…

Jest jedna prosta metoda, ale bardzo skuteczna. Nazywa się podczepienie. Jest szczególnie skuteczna w przypadku nawyków, które są już automatyczne. Przykład? Dowiedziałem się, że szczotkowanie zębów „ruchem kolistym” jest niedobre dla zębów. Ściera się szkliwo. Powinno się ruchami góra dół szczotkować zęby.

Jak zmienić ten nawyk?
Wtedy, gdy wezmę do ręki szczoteczkę – przypomnę sobie o tym, że należy szczotkować „góra-dół” Wykonam to.

Wtedy, gdy wezmę do ręki pilota, to najpierw przebiegnę x km lub x minut. Gdy poczuję spadek energii, zjem owoc zamiast słodyczy. Wtedy, gdy będę chciała wejść na facebooka – przypomnę sobie jak bardzo ważne jest to zadanie i dlaczego chcę je skończyć. Dokończę je.

Podmiana nawyków

Życie nie lubi pustki, dlatego też tak trudno Ci było wytrwać w postanowieniach. Być może zapomniałaś zaktualizować aplikacji i nie wgrałaś nowego schematu działania? Jeśli chcesz zmienić nawyk: więcej sportu zamiast leżenia na kanapie – to podmiana schematu następuje na kanapie, gdy kładziesz się i zamierzasz błogo poleniuchować. Gdy chcesz schudnąć i obiecujesz sobie – bez podjadania! Co zrobisz, gdy ktoś Cię wkurzy i sięgniesz po lody?

Podmieniaj nawyki poprzez: podjęcie decyzji, podczepienie nowego nawyku i wytrwanie w nowym. Najlepiej przez co najmniej 30 dni.

Realne cele, alternatywny cel

W tym miejscu należy rozprawić się ze zbyt ambitnymi celami! Wyglądają fajnie w głowie, w rozmowie lub na papierze. Lecz nie w rzeczywistości. Wiesz dlaczego? Rzucałeś kiedyś palenie? Jeśli tak, to wiesz jak trudno jest dotrzymać słowa – od jutra nie palę! Wystarczy jedno spotkanie z kolegą, przy piwie by pęknąć i zapalić. Wiesz co wtedy dzieje się w głowie? „Skoro już złamałeś przyrzeczenie – to możesz już palić. Trudno – nie udało się”. Zazwyczaj tak właśnie robisz – zaczynasz palić ponownie. Znów kładziesz się na kanapie i znów sięgasz po czekoladę lub chipsy. Znów odpalasz facebooka, by tylko na chwilę wejść i sprawdzić co się dzieje. ZNÓW! Dlaczego? Ponieważ sam siebie usprawiedliwisz.

Cel alternatywny jest po to, by być dalej w grze. Jest ostatnią deską ratunku. 1 cel – zero papierosów. Cel alternatywny/awaryjny – maksymalnie 2 papierosy dziennie. Jeśli spotkasz kolegę, którego dawno nie widziałeś, jeśli ulegniesz pokusie – nadal jesteś w grze. Do spełnienia 2 obietnica – mniejsza.

Oczywiście cel alternatywny może wydawać się przyznaniem do słabości, szukaniem wyjścia awaryjnego. Tak właśnie jest! Celowo dajesz sobie 2 szansę. Oczywiście cel awaryjny nie zapewni skutecznego wdrożenia i utrwalenia zmiany. Do tego jeszcze daleko. Ale warto być w grze i nadal próbować niż odpuścić, bo się nie udało.

Myśl o kimś, kto ma wysoką samokontrolę

Naukowcy dowiedli, że obserwowanie kogoś lub samo myślenie o kimś z wysoką samokontrolą wpływa na samokontrolę obserwującego, myślącego.

Może Ci się to wydawać niedorzeczne, lecz tak jest. Efekt jest tak wielki, że samo zobaczenie imienia przez milisekundy wpływa na samokontrolę. Efekt jest zaraźliwy i wpływa na zachowanie. Ludzie mają skłonność do naśladowania innych osób.

A Ty, czytelniku, jaki nawyk chciałbyś wyrzucić?