Jedno z szokujących przeżyć intelektualnych to przekroczenie magicznej bariery nieświadomości niekompetencji. To efekt „wow” w momencie, gdy uświadamiasz sobie, że wydawało Ci się, że coś potrafisz, a jest zupełnie inaczej. Dowiadujesz się, że nie masz pewnej umiejętności. Coś musisz z tym zrobić. Magia zaczyna się gdy podejmujesz decyzję o zmianie, że zaczniesz uczyć się, by wyrobić nawyk.

4 etapy nabywania kompetencji

Nieświadoma niekompetencja

Na pierwszym etapie jeszcze nie wiesz, że czegoś nie potrafisz. Wyobraź sobie, że masz przed sobą wyzwanie – poprowadzić rozmowę rozwojową budującą zaangażowanie (np. z dzieckiem, uczniem, pracownikiem). Jak uważasz? Potrafisz poprowadzić taką rozmowę?

To jest tak jak z nauką jazdy samochodem. Zanim nauczyłeś się jeździć autem – co myślałeś o prowadzeniu? Łatwe czy trudne było dla Ciebie prowadzenia auta?

Świadoma niekompetencja

Młody adept już wie, że nic nie umie. Robi duże oczy i albo weźmie się do nauki albo odpuści. Zazwyczaj zaczyna się uczyć, bo prawko trzeba mieć. Najpierw uczy się teorii, by móc to wypróbować w praktyce. Potem ćwiczy, ćwiczy i jeszcze raz ćwiczy – czyli jeździ.

Świadoma kompetencja

Po kilkunastu lekcjach adept potrafi już jeździć. Potrafi kierować, przełączać biegi. Umie też hamować i używać sprzęgła i gazu. Czasami włącza kierunkowskaz i nawet wyprzedza. Koordynacja tylu umiejętności w prowadzeniu auta wymaga skupienia. Adept myśli – jeśli skręcam, puszczam gaz, hamuję silnikiem, redukuję bieg przed zakrętem, migacz! i w połowie zakrętu gaz. Uff. Udało się.

Nieświadoma kompetencja

Po kilku latach praktyki nasz adept odpala samochód, wyciąga fajeczkę, opuszcza szybę, włącza muzę i jedzie. Nie musi myśleć o prowadzeniu auta, po prostu to robi. Etapy nabywania kompetencji ma już za sobą. Nabył umiejętność, przekuł to w nawyk i może zabierać się do rozwoju kolejnej kompetencji 🙂

Wyzwanie

Jak uważasz? Potrafisz poprowadzić rozmowę rozwojową budującą zaangażowanie? Sprawdź na którym z etapów jesteś i zostaw komentarz. Podyskutujmy 🙂

Dodatek – zbytnia pewność siebie

Widząc przed oczyma tylu kierowców, którzy podczas jazdy używają telefonów komórkowych – zdecydowałem dodać coś od siebie. Kierowcy, którzy w trakcie prowadzenia auta są na fejsie, instagramie, snapchacie, pintereście czy w innym miejscu – niech uważają! Jak pokazują badania – stanowią grupę ok. 50% kierowców powodujących wypadki samochodowe.

Nieświadoma kompetencja, czyli potrafię prowadzić auto i nie muszę się zbytnio skupiać – może Cię zaprowadzić prosto … pod ziemię.